Suočavanje s tjeskobom uslijed teških vijesti
Svjesni smo da niti jedna riječ ne može ublažiti bol zbog izgubljenog mladog života, ali s tugom izražavamo iskrenu sućut obitelji preminulog djeteta i nadamo se brzom oporavku svih koji su nastradali.
Neminovno vijesti o tragičnom događaju u osnovnoj školi, pogađaju i djecu i nas odrasle. Vijesti su prisutne u svim medijima, iznose se različita viđenja, interpretacije, objašnjenja, informacije, traže krivci… i svi se različito nosimo s teškim vijestima.
Kod nekih osoba javljaju se intenzivni osjećaji stresa, tjeskobe, ljutnje, straha, nemogućnost preusmjeravanja misli na druge sadržaje, preokupiranost čitanjem vijesti i sl. Osjećaj nesigurnosti, gubitka kontrole, niz pitanja i potištenost mogu se pojaviti kod djece i kod odraslih. Uobičajena je to reakcija na teške vijesti i normalno je tako se osjećati, odnosno intenzivno proživljavati osjećaje. Stanje je to koje će kod većine spontano proći.
Posebno u ovim nesretnim okolnostima mi odrasli trebamo biti na raspolaganju djeci. Biti uz njih, razgovarati s njima, pružiti im sigurnost, odgovarati na njihova pitanja, zagrliti ih…
Kao i u drugim teškim situacijama korisno je:
- sačuvati svakodnevnu rutinu djeteta;
- pobrinuti se za njihov osjećaj sigurnosti;
- razgovarati s djecom, podijeliti osjećaje, odgovarati im na pitanja;
- stalno ih podsjećati kako nasilje nije rješenje;
- potaknuti ih da nam se obrate kad im je teško ili kad doživljavaju zlostavljanje;
- ograničiti vrijeme izlaganja lošim vijestima, kao i vrijeme provedeno na društvenim mrežama, vrijeme gledanja TV-a i sl.
- obratiti se školskom psihologu i potražiti stručnu psihološku pomoć ako je potrebno.
Važna je poruka djeci da nisu sama! Mi odrasli imamo domaću zadaću u ovim stresnim okolnostima: biti tu za njih i ne iznevjeriti ih!
U ovim okolnostima, izražavamo duboko suosjećanje s gubitkom obiteljima nastradalih u Osnovnoj školi Prečko.
U prilogu su linkovi za roditelje s preporukama za razgovor s djecom o traumatičnim događajima kako bi roditelji i obitelj, tijekom predstojećih blagdana, napravili prvi zaštitni omotač mentalnog zdravlja djece.
Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba https://www.poliklinika-djeca.hr/aktualno/pruzanje-podrske-djeci-nakon-zastrasujuceg-dogadaja-u-skoli/